Läger i Stekenjokk

Vi befinner oss just nu i Klimpfjäll och Stekenjokk på läger och börjar träningsåret med skidåkning på säsongens sista snö. Det här är ett läger som är väldigt avslappnat och härligt med många långa fina pass i fin miljö. Vi kom hit i går kväll och åker hem på måndag kväll. Extra roligt är att de nya eleverna som ska börja på skidgymnasiet till hösten är med oss, så vi får lära känna varandra.

Prognosen såg inte så lovande ut inför lägret, med många plusgrader och mycket moln och regn. Vi var lite oroliga att det inte skulle bli varken skarskidåkning eller solsken under lägret. Men idag har vi både åkte skate på skaren på förmiddagen och klassiskt i strålande solsken på eftermiddagen.

20160521_163826

Pontus och Alice njuter av sol och skidåkning.

Pontus och Alice njuter av sol och skidåkning.

Det är ganska lite snö kvar men oväntat bra spår.

Det är ganska lite snö kvar men oväntat bra spår.

In i dimman

In i dimman

Fin skare och glada elever på förmiddagspasset.

Fin skare och glada elever på förmiddagspasset.

Paste your AdWords Remarketing code here