JVM test Idre

Damer 17-20 har idag kört 5 km klassiskt i ett vintrigt Idre. Herrar 17-20 10 km klassiskt.

Storfavoriten Sofia Henriksson vann med 16 sekunder föra Maja Dalhqvist, trea Anna Dyvik och Jonna Sundling fyra. Rebecca Öhrn och ElinaRönnlund hade en hård kamp där Rebecca åkte in på 9:de och Elina 10:de det skillde 2 sek mellan dessa. Wilma Jönsson gjorde säsongsdebut efter att ha gått med gipsad hand under hösten. Även i herrklassen blev det en av favoritseger Oskar Svensson vann före Simon Lagesson. Björn Sandström gick en hårt kamp mot Marcus Fredriksson, Björn var till slut starkast och slutade på en 13 plats 10 sekunder före Marcus. Även Marcus Grate och Mattias Vesterlund avslutate fint och åkte in på en 22 respektive 34 plats.DSC_1014

Rebecca Öhrn

JVM test Idre Viktor Karlsson

Paste your AdWords Remarketing code here