Distans tävlingar i Scandic-Cup på Iderefjäll

Under lördagen kördes Scandic-cups första distanslopp i Idre. Förhållandena uppe på Idrefjäll var fina, temperaturen hade stiget till plusgrader och nysnön som föll under gårdagen hade bundit ihop bra. Linn Svahn gjorde ett stabilt lopp i D17/18 och gick in på en fin 5:e plats. I D19/20 fick Elina Rönnlund kliva upp på pallen då hon knep en 3:e plats och Rebecca Öhrn gick in på en 5:e plats. I H17/18 stod Jacob Stark för dagens utropstecken då han tog sin i särklass bästa Cup placering när han gick in på en 10:e plats(endast 9sek till pallen). I H19/20 Följde Marcus Grate upp gårdagens formidabla sprint med en mycket fin 3:e plats, vilket innebär att Grate behåller den gula ledarvästen. Mattias Vesterlund följde upp gårdagens fina sprint kval med en 7:e placering och förstärker intrycket om att han aldrig varit lika stark och väl förbered som nu.

Vi i tränar teamet från skidgymnasiet hade våra händer fulla med matchning och teknikfilmning, så det blev inte mycket tid över till fotande. Men vi lyckades i alla fall få ett par bilder från H19/20.

Marcus Grate

Marcus Grate

Matte Vesterlund

Matte Vesterlund

Marcus Fredriksson

Marcus Fredriksson

Jens Selahn

Jens Selahn

 

 

Paste your AdWords Remarketing code here