Andra dagen i Stekenjokk

Ca fyrtio personer tog sig ut på fjället och möttes av de skandinaviska monsunerna. Snön vräkte ner och vi kämpade likt en ensam lämmelhona på en landsväg. Dagens pass var tänkt att gå från Stekenjokk över några pass på ca 4000 möh sedan störtlopp utför Hahnenkammenrennet fram till den majestätiska staden Klimpfjäll. En runda på ett tiotalmil. Stockviks sonen Jens Selahn knäckte staven utför första passet och fick därmed kompensera med hjälp av hans enorma benmuskulatur. Som tur var ställde Daniel Craig (den var Adolfson som knäckte den.. oväntat) upp och erbjöd en stav, en riktig sann vän.

 

Som sammanfattning ett ca tre timmars A1 pass på ca 35 km på otroligt tungt före. Hungriga anlände flocken till Klimfjäll där Sveriges godaste Pyttipanna erbjöds (den innehöll kebab!!!).

 

Skribent: Björn Sandström

 

                                                                                     Olivia Persson

                                                                                     Marcus Grate

Paste your AdWords Remarketing code here