5 & 10km på Scandic-Cup Torsby

Idag var det 5 och 10 km skate med individuellstart som stod på programmet på Scandic-cup i Torsby. Någon timme innan start kom ett lätt snöfall som snart gick över till riktig ”kräksnö” vilket gjorde att förhållandena blev mer och mer krävande underdagen. Men skidor är ju en utomhussport och skidåkare är ett hårt släkte, så ingen klagade och alla slet på bra i de tuffa förhållandena. Elina Rönnlund gjorde ett starkt lopp och fick kliva upp på pallen en gång till, idag på 2:a plats (1:a i Scandic-Cup då vinnaren var Norsk). Björn Sandström trivdes också bra i Torsby terrängen och tog en fin 3:e plats. Markus Fredriksson svarade för en stark insats då han knep en 6:e plats (trots ett fall i de snöiga spåren) Ida Gustafsson gjorde ett jätte starkt lopp och gick in på en fin 7:e plats. Rebecka Öhrn kom tillbaka starkt efter sjukdom tog en 9:e plats.

Marcus Fredriksson i ett snöigt Torsby

Marcus Fredriksson i ett snöigt Torsby

 

 

 

Paste your AdWords Remarketing code here